Iberico šķinķis – izcilai baudai

Iberico cūka cebo de campo ganās laukos un barojas brīvā dabā. Papildus tam cūka tiek barota arī ar ozolzīlēm, kas dod tai papildu enerģiju un taukus. Ikdienā šī cūka ļoti daudz kustas, tāpēc arī gaļas kvalitāte ir ļoti augsta. Pēc produktu apstrādes, sālīšanas un nogatavināšanas procesa, kas ilgst vismaz 36 mēnešus, tiek iegūta augstas kvalitātes gaļa – ar maigu garšu un kūstošu tekstūru. Vislabāk gaļa garšos, svaigi sagriezta!

Izcilai degustācijai ir labāk, lai gabals būtu istabas temperatūrā (22-25ºC) un griezts šķiņķis tiktu uzreiz patērēts, tāpēc ir labāk, lai šķiņķis ieņem vietu tuvu pie galda un lai arī griezēji var arī izbaudīt kompāniju.

Rīki, kuri Jums ir nepieciešami:

– Šķiņķa nazis ar šauru, garu un elastīgu asmeni griešanai

– Nazis ar platu un īsu asmeni ādas griešanai un griešanai ap kaulu

– Tērauds asināmais pie rokas, lai naži būtu asi


  • Jāpiestiprina šķiņķi pie šķiņķa statīva, lai tas nekustas.
  • Šķiņķi vienmēr sāk griezt no ārējās šķiņķa daļas, kas ir gabala šaurākā un liesākā vietam – ar kājas nagu uz leju. Mēs sākam ar dziļu iegriezumu līdz kaulam ap apakšstilbu, 2 cm zem cīpslas.
  • Ar to pašu nazi nogriež ādu un dzeltenīgo bekona kārtu no tā daļas, kuru plānojat ēst. Ja to paredzēts sagriezt veselu, pirms griešanas to var pilnībā nomizot.
  • Ar šķiņķa nazi, griežot virzienā uz galu (gals pretī nagam), noņem plānas baltā bekona kārtas, līdz parādās pirmās liesuma svītras.Bekona kārtas ir jānoglabā, lai pēc nosegtu griezumu, lai tas neapkalst.
  • Stingri nospiežot naža asmeni uz šķiņķa un ar vieglām kustībām uz priekšu un atpakaļ, tiek sagrieztas plānas šķēles, kas nav pārāk garas un aptver visu šķiņķa platumu, ieskaitot bekonu. Šķēlēm jābūt gandrīz caurspīdīgām.
  • Griezuma virsmai jābūt pēc iespējas līdzenai bez izliekumiem vai nelīdzenumiem.
  • Drīz parādās locītavas skriemelis;To iegriež ar īso nazi, noņemot liesumu no kaula, lai atvieglotu tālāku griešanu.
  • Griežot tālāk, parādās augšstilba kauls.Kad vairs nevar nogriezt viendabīgas šķēles, jāmaina šķiņķa pozīcija – ar nagu uz augšu.
  • Sāk griezt tuvāk kājas nagam, veicot apmēram piecus centimetrus griezumu zem cīpslas atdalīšanas līnijas. Ar īso nazi noņem ādu un dzeltenīgo bekonu.Ar šķiņķa nazi noņem plānas baltā bekona kārtas, līdz parādās pirmās liesuma svītras. Bekona kārtas tiek atstātas malā, lai nosegtu griezumu, un pārējo var izmantot ēdiena gatavošanai.
  • Šī ir šķiņķa sulīgākā daļa un ar lielāko produkta daudzumu.Tā tiek griezta paralēli apakšējam griezumam.
  • Kad parādās gūžas kauls, tas ar īso nazi tiek atdalīts no šķiņķa nevis visā dziļumā, bet gan griežamā mērogā.Šķiņķi turpina griezt pēc iespējas taisnāk. Kad tiek pabeigta šī šķiņķa daļa, augšstilba kauls tiks atsegts, un pēc tam šķiņķi pagriež uz vieniem sāniem un vēlāk uz otriem – griežot sāna daļu.
  • Sānu daļa ir cietāka nekā citas šķiņķa daļas, tādēļ, ja jums ir grūti to sagriezt šķēlēs, varat izvēlēties nogriezt gabalus un sagriezt to kubiņos un pēc tam – pievienot tos ēdieniem. Kaulu izmanto sautējumu un buljonu aromatizēšanai. Jūs varat to sadalīt trīs daļās, iegriežot locītavas ar īso nazi. Ja vēlaties, lai tie būtu mazāki, jūsu miesnieks var tos sagriezt vēlamajā izmērā.