Bites uz Stockmann jumta

Jau trešo gadu uz universālveikala Stockmann jumta esam izvietojuši bišu stropus. Par urbānās biškopības nozīmi un to, kā bitēm klājas šobrīd, mums pastāstīja urbānais dravnieks Jānis Šnikvalds.

 

 

Kādi ir urbānās biškopības ieguvumi?
No biškopības perspektīvas skatoties, tas ļauj bites turēt vidē, kurā ir mazākas gaisa temperatūras svārstības ne tikai vasarā, bet arī pārējos gadalaikos. Tas bitēm dod iespēju ātrākai attīstībai pavasarī un vasarā un vieglāku ziemas pārlaišanu.
Urbānā biškopība ļauj iegūt augstvērtīgu, monofloru liepziedu medu, samazinot risku iegūt piesārņojumu no konvencionālās lauksaimniecības.

 

 

Kāpēc urbānā biškopība kļūst populāra?
Iespējams tāpēc, ka Rīgas pilsētas dārzi un parki ir īpaši piemēroti bitēm, kā arī pastāv iespēja, ka bišu turētāji mājo pilsētās, līdz ar to tuvāk mājām atvedot arī bites.
Kā bites jūtas uz Stockmann jumta?
Man sķiet, ka ļoti labi, pat neskatoties uz lielākām vējā brīzēm, kas piemeklē augstumā.

 

 

Kuras liepas Rīgā ir vispilnākās ar medu?
Liepas Rīgā ir pilnas ar nektāru, medus ir bišu produkts, kas rodas nogatavinot, izventilējot no nektāra mitrumu un pievienojot fermentus no bišu gremošanas trakta. Ja runājam par liepām, kuras labāk medo t.i. dod nektāru, tad tās ir Tilia cordata – parastās liepas.

 

 

Ko Jums nozīmē ilgtspēja?
Viennozīmīgi tā ir dabas daudzveidības saglabāšana. Biškopības kontekstā tā ir Rietumeiropas tumšā medus bites (Apis mellifera mellifera) jeb “vietējās bites” gēnu saglabāšana.
Mūsdienu pasaule tik ļoti ir pārņemta ar efektivitāti, ka novārtā tiek atstātas mazāk efektīvās pasugas, tai skaitā AMM. Tieši uz Stockamnn jumta mājo bites, kurām ir šis retais un izzūdošais gēns.