Tagad Stockmann var nodot džinsa drēbes otrreizējai pārstrādei

No šodienas, 5.augusta, universālveikals „Stockmann”, sadarbojoties ar igauņu modes mākslinieci Reet Aus un Igaunijas Atkārtotas izmantošanas centru, piedāvā ikvienam iespēju nodot savas vecās džinsa drēbes, nosūtot tās otrreizējai pārstrādei. Tādā veidā novalkātajiem apģērbiem tiks dota „otrā dzīve”, no pārstrādes rezultātā iegūtajām auduma šķiedrām radot pavisam jaunus apģērba gabalus.

Par jaunu apģērbu izveidi no iegūtajiem materiāliem gādās projektā iesaistītā igauņu dizainere Reet Aus, kura jau gadiem savu tērpu radīšanā izmanto videi draudzīgus risinājumus: „Kā ilgtspējīga dizainere es jau gadiem ilgi uz modes industrijas atlikumiem esmu skatījusies kā uz izejmateriālu un meklējusi dažādus risinājumus saražotos materiālus izmantot tik ilgi, cik vien iespējams. Ir divas būtiskas iespējas: atkārtota izmantošana, padarot lietu vērtīgāku („upcycling”) un pārstrādāšana („recycling”),” saka dizainere Reet Aus. Viņa stāsta, ka sadarbība ir ilglaicīgas attīstības rezultāts, un, lai materiālus pēc patērēšanas atgrieztu apritē, nākamais solis tiek veikts kopīgi. „Mūsu izmēģinājumi ar pārstrādātu pavedienu ir jau tik veiksmīgi, ka kolekcijā tagad līdzās „upcycled” produktiem ir arī „recycled” adījumi. Ieviešot šo metodi, esam radījuši iespēju līdzās jauniem materiāliem paturēt apritē arī lietotu apģērbu.”

 „Vidi saudzējoša un atbildīga patērēšana ir viena no vērtībām, par ko iestājamies. Tāpēc šis projekts ir vēl viens veids, kā varam parādīt, ka ar vienkāršām, ikdienā veicamām aktivitātēm varam kļūt videi draudzīgāki, šajā gadījumā pievēršoties būtiskai tekstila industrijas problēmai – milzīgajam izmesto apģērbu apjomam. Ar to varam cīnīties ne vien veicot ilgtspējīgas izvēles apģērba iegādes laikā, bet arī atbrīvojoties no novalkātajām drēbēm pārdomātā veidā,” teic universālveikala „Stockmann” direktore Dace Goldmane.

Tekstila industrijas radītais atkritumu apmērs ir arvien pieaugoša problēma, kam jāmeklē efektīvi risinājumi, jo ātrā mode sev līdzi nes ne vien zemas cenas, bet nereti arī zemu preču kvalitāti. Tajā pašā laikā ir pieauguši cilvēku ieņēmumi: apģērbs tiek pirkts biežāk, vilkts retāk, un lietas ātri nolietojas.  Tiek lēsts, ka pasaulē ik sekundi uz izgāztuvi aizved veselu kravas auto drēbju. Savukārt Eiropas Savienībā atkārtotai izmantošanai vai pārstrādei, lai pēcāk izmantotu kā izejmateriālu, savāc tikai aptuveni ceturto daļu lietoto apģērbu – pārējais savu dzīvi beidz izgāztuvēs vai dedzinātavās.

Ikviens savas novalkātās džinsu auduma drēbes var nodot universālveikala „Stockmann” 2.st. Drēbes pārstrādei tiks pieņemtas līdz pat septembra beigām. Turpinot sadarbību ar igauņu dizaineri, septembrī universālveikalā „Stockmann” būs pieejama arī viņas apģērbu kolekcija „Reet Aus recylcled”, kas veidota no pārstrādātiem apģērbiem.